کتاب سه‌جلدی گلشن ابرار آذربایجان توسط پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(ع) قم وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شد.

 مجموعه «گلشن ابرار» مجموعه رجالی بسیار مفصلی درباره شرح حال علمای شیعه است که به‌صورت مبسوط و به زبان فارسی به بیان شرح‌حال علما و بزرگان و مشاهیر عالَم تشیع می‌پردازد. این مجموعه به ده‌ها جلد خواهد رسید و تابه‌حال ده جلد قطور از آن منتشر گشته و مجلدات یازدهم تا شانزدهم آماده نشر است. این مجموعه مخصوص شرح‌حال سیصد نفر از علمای دیار آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل است؛ مرحله اول این طرح در ۳ جلد در سال ۱۳۹۳ چاپ شده است. نویسنده این اثر محمد الوانساز خویی است. در پیشگفتار این کتاب آمده است. آذربایجان مهد فرهنگ و تمدن، تجلی‌‌گاه ایثار و شهادت و خاستگاهِ بزرگ‌مردان علم و فقاهت است. آذربایجان دیار مهر و وفا، عشق و صفا و زادگاه عارفان، شاعران، شهیدان و فقیهان سرافرازی است که وجودشان مایه ابهت و افتخار دوستان و خاری در چشم دشمنان این مرزوبوم است. این خطه، سابقه‌ای درخشان در تاریخ ایران دارد و در گوشه گوشه‌ی آن حوادث تلخ و شیرینی رخ داده که در خاک این سرزمین نهفته است دیاری که دلاورانی چون ستارخان و باقرخان، شیرین سخنانی چون سید محمدحسین شهریار، شهیدانی چون میرزاعلی آقا ثقه‌الاسلام تبریزی، شیخ محمد خیابانی، سید اسدالله مدنی و میرزا محمدعلی قاضی طباطبایی، فیلسوفانی چون علامه سید محمدحسین طباطبایی و علامه شیخ محمدتقی جعفری، ولایت مدارانی چون علامه شیخ عبدالحسین امینی، عارفانی چون میرزا جواد آقا ملکی تبریزی و میرزاعلی آقا قاضی طباطبایی را در خود پرورش داده و فقیهان و عالمانی بزرگ که برگ برگ زندگی در موردشان، زینت‌بخش صفحات کتاب حاضر است.

 این اثر به شرح‌حال 300 تن از فقیهان، عالمان، نویسندگان، شهیدان و استادان سده‌‌های سیزده، چهارده و پانزده هجری، از استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل اختصاص دارد. این اثر به شرح‌حال 300 تن از فقیهان، عالمان، نویسندگان، شهیدان و استادان سده‌‌های سیزده، چهارده و پانزده هجری، از استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل اختصاص دارد. این اثر توسط گروه گلشن ابرار پژوهشکده و با همکاری این گروه منتشر شده است.

نکات مهم در این اثر به بیان نویسنده عبارت‌اند از:

 1. افرادی که زندگی‌نامه آنها در این اثر آمده، جزء شخصیت‌های مصوب هیئت‌علمی بوده‌اند و نگارنده عضوی از اعضای آن هیئت بوده است و هیچ‌گونه دخل و تصرفی از طرف مؤلف در این خصوص صورت نگرفته است.
 2. سعی شده از آوردن القاب و عناوین خودداری شود، چراکه زندگینامه و فعالیت‌های علمی و فرهنگی هر شخصی، بهترین گواه در مورد خود شخص است.
 3. شرح‌حال افراد بر اساس حروف الفبا و نام خانوادگی آنها تنظیم شده است.
 4. چنان‌که گفته شد، شخصیت‌های مطرح در این اثر، مربوط به سده‌های سیزده، چهارده و پانزده هجری قمری هستند و امید است در آینده‌‌ی نزدیک، اثری جامع که مربوط به همه عصرها باشد، تدوین گردد.
 5. در ذیل شرح‌حال تعداد کثیری از بزرگان، به فرزندان و نوادگان آنها نیز اشاره شده که بالغ بر صد شخصیت است.
 6. حجم زندگینامه‌ها یکسان نیست، ولی سعی شده اطلاعات جامع و وافی در اختیار خوانندگان عزیز قرار داده شود.
 7. به‌غیراز منابعی که در متن به آنها ارجاع داده‌شده، گاه برای آگاهی خواننده، به منابع بیشتری ارجاع داده شده است.
 8. ازآنجاکه شرح‌حال تعدادی از شخصیت‌‌ها در مجموعه گلشن ابرار و ستارگان حرم آمده، ما با احترام به محضر نویسندگان محترم، مقاله را تلخیص و گاه مطلبی به آن اضافه یا نقد کرده‌ایم.
 9. تمام مطالب اثر حاضر، پس از تدوین و نگارش، به محضر دو تن از دوستان عزیز در هیئت‌علمی رسیده است و آنها پس از بررسی، مطالب سودمندی را گوشزد کردند.
 10. برای جامع‌تر شدن اطلاعات در مورد شخصیت‌ها، با برخی از فرزندان، شاگردان و معاصران آنها، مصاحبه‌هایی انجام شده و مطالب آنها عیناً نقل‌شده است.
 11. تطبیق سال‌های قمری به شمسی و بالعکس از سیدی نجوم اسلامی وابسته به دفتر آیت‌الله سید علی سیستانی صورت گرفته است.
 12. سعی شده تصاویر شخصیت‌های مورد نظر تهیه و در متن آورده شود.