دستورالعمل هاى حاج ميرزا جواد آقا ملكى تبریزی (رحمت الله علیه)

دستورالعمل هاى حاج ميرزا جواد آقا ملكى تبریزی (رحمت الله علیه)

باسمه تعالی

«دستور العمل» شيوه‌هاى تهذيب نفس و اصلاح اخلاق است كه استادان اخلاق براى پيرايش روح و كمال انسان‌ها ارائه مى‌كنند. مرحوم آية الله ملكى در طول حيات خويش دستورالعمل‌هاى بسيارى از خود باقى گذارده، كه هر يك گنجينه‌اى از گوهرهاى عبوديت و بندگى است. از جمله اینکه:

«شناخت نفس» راه مطلوب براى خودسازى است براى اين امر مهمّ بايد به عالم عـقلى رسيد تا انسان پاى به اين عـالم نـگذارد و از دنياهاى ديگر بيرون نرود «معرفت نفس» حاصل نمی‌شود از اين‌رو، در پى اتمام اين معرفت، مرحوم مغفور «ملا حسينقلى همدانىرحمت الله علیه» كه خداوند بهترين جزاى معلمان ما را به او بدهد مى‌فرمود:

بايد انسان مقدار زيادى از خوراك و غذايش را كم كند و از استراحت و خواب خود بكاهد تا جنبه حيوانيت در او كاسته شده، ابعاد روحانى بيشترى به دست آورد. ميزان آن را هم چنين فرمود كه انسان در روز و شب بيش از دو مرتبه غذا نخورد و از خوراكي‌ها در بين دو وعده استفاده نكند، هر وقت غذا مى‌خورد بايد مثلا يك ساعت بعد از گرسنگى بخورد و آنقدر بخورد كه تماماً سير نشود و باز هم ميل به غذا داشته باشد.

گوشت زياد را ترك كند و در شب و روز هر دو وعده گوشت نخورد و اگر بتواند روزه‌هاى سه روز هر ماه را ترك نكند، شبانه روز شش ساعت بخوابد و البته در حفظ زبان و دورى از اهل غفلت كوشش بسيار كند.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

اشعار آیت‌الله قاضی درباره توصیه‌های معنوی - عرفانی

اشعار آیت‌الله قاضی درباره توصیه‌های معنوی - عرفانی

مرحوم قاضی گاه و بیگاه بیک باره غیبشان می‌زد و به هر کجا که احتمال می‌دادیم آنجا باشند، به مسجد کوفه و سهله، مراجعه می‌کردیم. ولی ایشان را نمی‌یافتیم. اما پس از چند روز بدون مقدمه پیدا می‌شدند و بار دیگر مجالس بحث‌های اخلاقی ما شروع می‌شد...
نکته ها

نکته ها

Powered by TayaCMS