اهمیت ذکر الحمد لله در آداب نماز

اهمیت ذکر الحمد لله در آداب نماز

بدان که کلمه شریفه الحمدلله به بیانی که ذکر شد از کلمات جامعه‌ای است که اگر کسی به لطایف و حقایق آن حق را به آن تمحید کند، حق حمد را آن‌قدر که در خور طاقت بشریت است، بجا آورده. و لذا در روایات شریفه اشاره به این معنی شده است، چنانچه در روایت است که حضرت باقر العلوم سلام الله علیه از منزلی بیرون آمدند، مرکبشان نبود. فرمودند: اگر مرکب پیدا شود، حمد حق تعالی کنم؛ به‌طوری که حق محمد است. پس چون مرکب پیدا شد، سوار شده و تسویه لباس خود فرمودند، گفتند: الحمد لله[1]. و از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت است که فرموده‌اند: لا اله الا الله نصف میزان است و الحمد لله پر میزان را پر کند[2] و این به واسطه آن است که به آن بیانکه نمودیم، الحمد‌لله جامع توحید نیز است.

و از رسول خدا(ص) روایت شده که قول بنده که می‌گوید: الحمدلله سنگین‌تر است در میزانش از هفت آسمان و هفت زمین[3]. و هم از آن حضرت منقول است که اگر خداوند جمیع دنیا را به بنده‌ای از بندگانش عطا کند، پس از آن بگوید آن بنده: الحمد لله آن که او گفته افضل از آنچه به او عطا شده است[4]. و هم از آن حضرت روایت شده که هیچ چیز محبوب‌تر پیش خدا نیست از قول قائل الحمد لله و از این جهت خداوند به آن بر خود ثنا گفته است[5].

برگرفته از آداب نماز

 


پی‌نوشت‌ها

[1]. اصول کافی، ج 3، ص 152؛ کتاب الایمان و الکفر، باب الشکر، ح 18.

[2]. بحار الأنوار،‌ج 90، ص 210 به نقل از امالی طوسی، ج 1، ص 18.

[3]. مستدرک الوسائل، چاپ مؤسسة آل البیت، ج 5، ص 314.

[4]. مکارم الاخلاق، ص 307، الباب العاشر، الفصل الثالث، فی التحمید (با اندکی اختلاف).

[5]. مأخذ یافت نشد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

توصيه‌ى یازده‌گانه از آیت‌الله عبدالكريم حق‌شناس

توصيه‌ى یازده‌گانه از آیت‌الله عبدالكريم حق‌شناس

اولین مرحله از سفر الى‌الله سحرخيزى است. آب حيات درون تاريكى شب به‌دست مى‌آيد. شيطان سعى فراوانى دارد كه ما را از سحرخيزى باز دارد...
سراج سالکان

سراج سالکان

Powered by TayaCMS