معرفی کتاب روش‌های تربیتی در قرآن

معرفی کتاب روش‌های تربیتی در قرآن

نویسنده کتاب روش‌های تربیتی در قرآن، محمدرضا قائمی مقدم است. این کتاب مشتمل بر فصل اول، مفاهیم و کلیات، فصل دوم، روش تذکر و یادآوری، فصل سوم، موعظه و نصیحت، فصل چهارم، عبرت دهي، فصل پنجم، امرونهی است.

در حوزة تعليم و تربيت، اتخاذ روش صحيح و نتیجه‌بخش، امري مهم و ضروري است. چراکه لغزش و اشتباه در انتخاب روش و به‌کارگیری آن، می‌تواند به گمراهي و نابودي متربي منتهي شود. بنابراين بايد در پي شناخت و به‌كارگيري بهترين و كارآمدترين روش‌های تربيتي باشيم. و چه‌بهتر كه در اين خصوص به سراغ قرآن رفته، و اين مهم را در پرتو آيات نوراني آن جستجو كنيم. دليل اينكه اين چهار مورد در كنار هم آمده‌اند، كاركرد مشترك يعني جنبه هوشيار سازي و انگيزشي بودن آن‌هاست. ارتباط اين چهار روش باهم به‌گونه‌ای است كه يك طيف روشي را در راستاي تحقق يك هدف تشكيل می‌دهند. در اين طيف، ابتدا با روش تذكر و يادآوري غفلت زدايي می‌شود، آنگاه با موعظه و نصيحت نوعي خشيت و رقت قلب ايجاد می‌گردد. با روش عبرت دهي بر اين امر تأكيد می‌شود. و درنهایت با امرونهی، متربي براي تغيير رفتار با نوعي الزام و تحميل مواجه می‌گردد.

مجموعه حاضر به‌منظور تحقق همین امر باهدف آشنایی دانشجویان با روش‌های تربیت در قرآن تهیه‌شده است، ولی به دلیل کثرت به گستردگی روش‌ها، جمع‌کردن همه آنها در یک مجموعه دشوار به نظر می‌رسد. به همین دلیل، در این مجموعه چهار روش که کارکرد مشترک دارند بررسی‌شده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب به دغدغه اصلی خود برای نگارش این کتاب اشاره می‌کند و می‌گوید: «فرزندان چه جایگاهی در زندگی ما دارند؟ تابه‌حال برای فرزندان خود چه کرده‌ایم؟ برای تربیت صحیح آن‌ها چقدر کوشیده ایم؟ برای برطرف کردن مشکلات روحی و روانی آن‌ها چند کتاب مطالعه و با چند نفر متخصص مشاوره کرده ایم؟
 کتاب داستان‌های شگفت‌انگیزی از تربیت فرزند

کتاب داستان‌های شگفت‌انگیزی از تربیت فرزند

این کتاب دربردارنده داستان‌های جذاب و خواندنی و آموزنده در باب مسائل تربیتی است.
معرفی کتاب نقش معلم در تربیت دینی

معرفی کتاب نقش معلم در تربیت دینی

نویسنده کتاب نقش معلم در تربیت دینی محمد داوودی است. این کتاب توسط انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شده است. این کتاب شامل یک مقدمه و چهار بخش است...
معرفی کتاب بازی‌های خلاق 𨍥 بازی برای کودکان 2 سال به بالا)

معرفی کتاب بازی‌های خلاق (365 بازی برای کودکان 2 سال به بالا)

در این مجموعه با نگاه ریشه‌ای به مقوله ورزش و تلفیق آن با آموزه‌های دینی و ارزشی، ضمن ارائه تعریفی از بازی و انواع آن، فوائد این بازی‌ها ارزیابی شده است. همچنین فهرست جالبی از انواع بازی‌ها و نحوه انجام آنها در مدارس تهیه شده است...
Powered by TayaCMS