چگونه به پرسش‌های کودکان درباره خدا پاسخ بگوییم؟

چگونه به پرسش‌های کودکان درباره خدا پاسخ بگوییم؟

پرسش

چند روز پیش دخترم از من پرسید که خدا چیه و آیا ما می‌توانیم او را ببینیم؟ جواب دادن به این سؤال برای کودکان بسیار حساس است، لطفاً راهنمایی فرمانید با تشکر.

پاسخ اجمالی

از پرسش‌هایی که کودک درباره خدا می‌کند نباید فرار کرد، بلکه باید به این پرسش‌ها جوابی صحیح و ساده و محکم داد. با استفاده از برهان نظم با تبیینی ساده و با استفاده از بیان ساده‌ای از نعمت‌های بی‌شمار خداوند که در محیط اطراف کودکان وجود دارد، می‌توان وجود خدا و برخی از صفات او؛ مانند علم، قدرت و مهربانی او را برای کودک اثبات کردم. اکثر کودکان می پرسند خدا کجاست چرا پس او را نمی بینیم شما می توانید با مثالی ساده برای او تبیین کنید که ما قادر نیستیم همه چیز را ببینیم و ندیدن ما دلیل بر نبودن نیست به عنوان مثال شما می توانید دست کودک خود را به ارامی بفشارید جوری که کمی درد را احساس کند و سپس به او بگویید ایا دست تو درد گرفت او می­گوید بله بعد شما بگویید درد را به من نشان بده و همچنین از این قبیل مثال­های محسوس و زمانی که او در نمایاندن درد به شما ناتوان بود به او بگویید ندیدن چیزی دلیل بر نبودن ان نیست خداوند هم همینطور است درسته ما او را نمی­بینیم اما از علائم و دلایلی پی به وجود او می­بریم .

پاسخ تفصیلی

در اسلام به تربیت دینی و اسلامی کودکان بسیار اهمیت داده شده است. بیش از هزار روایت در مورد تربیت کودک از رسول خدا و ائمه معصومین (ع) وارد شده است.[1] در برنامه تربیتی اسلام برای فرزندان دستورهایی آمده است که مراحل پیش و پس از تولد آنها را دربرمی گیرد.

گرایش به خدا و یگانه‌پرستی در فطرت هر کودکی که چشم به جهان می‌گشاید نهفته است. پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «هر بچه‌ای بر فطرت اسلام متولد می‌شود مگر، این‌که والدینش او را یهودی یا نصرانی کنند».[2] پدر و مادر کودک باید با مطالعات مستمرخود همواره نیازهای فکری فرزندان خود را شناسایی کرده و از راه صحیح مجهولات و سوا لات او را پاسخ گفته و از راه‌های صحیح در تربیت دینی او گام بردارند.

  1. خانواده در اسلام، حسین مظاهری، ص 121-1
  2. 2سفینة البحار، ج 2، ص 372
  3. منبع: www.islamquest.net
Powered by TayaCMS