سوال در مورد عدم شرکت در مجالس عروسی همراه با گناه و نگرانی از عقده ای شدن فرزند

سوال در مورد عدم شرکت در مجالس عروسی همراه با گناه و نگرانی از عقده ای شدن فرزند

پرسش:

با توجه به اعتقادات دینی و مذهبی خود در مجالس عروسی آلوده به گناه شرکت نمی‌کنیم؛ آیا این رفتار عقده‌ای در فرزندانمان به‌ویژه دختران ایجاد نمی‌کند؟

پاسخ:

کودکان و نوجوانان به‌ویژه دختران علاقه ویژه‌ای به شرکت در مجالس عروسی دارند. عدم شرکت شما در مجالس عروسی آلوده به گناه کاملاً پسندیده است اما به‌طورقطع این رفتار خلأهایی را در کودکان و نوجوانان به‌ویژه دختران ایجاد می‌کند که باید با راه‌کارهای ذیل آنها را پرکنید.

  1. از حضور در مجالس عروسی مناسب (حتی اگر خویشاوندان دور شما یا دوستان شما باشند) غافل نشوید.
  2. حضور در مجالس جشن مذهبی و مولودی‌ها می‌تواند به نیاز آنان پاسخ دهد.
  3. هنگام حضور در مجالس عروسی مناسب و محافل جشن مذهبی درباره پوشش و آرایش موی دختران خود سختگیری نکنید (با این فرض که نامحرم آنان را نمی‌بیند).
  4. برای جبران این‌گونه کمبودها، امکانات جذاب (رایانه، ابزار هنری، ورزشی، الکترونیک و...) را برایشان فراهم آورید و استعدادهایشان را شکوفا سازید. کودک یا نوجوانی که استعدادهایش شکوفا شود و توانمندی‌هایش در زمینه‌های هنری، درسی، ورزشی و... بروز یابد احساس کمبود نخواهد کرد، زیرا اعتمادبه‌نفسش بالا می‌رود.
  5. آموزش ارزش‌های دینی (حلال و حرام الهی) و پاداش تقوا نزد خداوند، چنان پشتوانه‌ای به فرزندان شما می‌دهد که این‌گونه مسائل و کمبودها هیچ‌گونه اثری بر آن‌ها نخواهد گذاشت.
Powered by TayaCMS