معرفی کتاب نگاهی متفاوت به عرفان سرخ پوستی

معرفی کتاب نگاهی متفاوت به عرفان سرخ پوستی

نویسندگان کتاب نگاهی متفاوت به عرفان سرخ  پوستی، محمد حسین کیانی، حمزه شریفی دوست، حمیدرضا مظاهری سیف است. این کتاب توسط انتشارات صهبای یقین منتشر شده است.

 این کتاب شامل سه فصل است که در فصل اول به عرفان سرخپوستی، تاریخچه، زندگی و شخصیت و ... پرداخته است؛ در فصل دوم نیز به مطالعه انتقادی این نوع عرفان پرداخته و در نهایت در فصل سوم کارلوس کاستاندا و مسله سلوک را بررسی کرده است.

در تاریخچه این عرفان آمده است که: عرفان سرخ‌پوستی از جمله عرفان‌های نوظهور در کشور است که از آن به عرفان ساحری هم یاد می‌شود. در دو دهه اخیر کتاب‌هایی با نام این مسلک در کشور ترجمه و چاپ شده است.

 مؤسس این جریان، «کارلوس کاستاندا» است که ۱۲ کتاب از وی به فارسی موجود است. آنچه او تحت عنوان عرفان سرخ‌پوستی نگاشته است، همه آموزش‌ها و تعلیماتی است که کاستاندا بنابر ادعای خود از استاد خود «دون خوان» فرا گرفته است.

این مکتب از نظر جغرافیایی، به بومیان آمریکا مربوط می‌شود و خاستگاه آن قاره آمریکا، به‌خصوص کشور مکزیک است که در آیین قدیمی تولتک ریشه دارد. مردمان اصیل امریکا، در نگاه دینی خود، دسته‌ای از نیروهای فوق طبیعی و قدرت‌های طبیعی را در تغییر و تحولات عالم مؤثر می‌دانند. گروهی از ایشان بر این باورند که ارواح خدایان گوناگون قادرند در هستی ایفای نقش کنند. توجه خاص آنها به «طبیعت» و قدرت و درک و شعور طبیعت و نیروهای برآمده از آن، باعث شده که ادیان بومی آمریکا، «جان گرا» شناخته شوند.

قبل از آثار کاستاندا، جهان چندان با عرفان سرخ‌پوستی آشنایی نداشت. وی با تألیف کتاب‌هایی علاوه بر توضیح و تبیین یکی از روش‌های جدید معنویت‌گرا، در جهت معرفی ادیان قدیمی آمریکا به جهانیان قدم برداشت.

 در فصل دوم این کتاب نیز به بررسی مبانی و همچنین نگاه انتقادی به این جنبش شده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

معرفی کتاب انديشه‌هاي اوشو

معرفی کتاب انديشه‌هاي اوشو

اوشو عشق جنسي را مقدمه رسيدن به خدا مي‌داند از نظر او اين نوع عشق شروع حركت به سوي خداوند است. به اين صورت كه عشق ابتدا به صورت جنسي ظهور مي‌كند، سپس...
معرفی کتاب جنبش‏های نوپدید دینی – معنوی (مجموعه مقالات)

معرفی کتاب جنبش‏های نوپدید دینی – معنوی (مجموعه مقالات)

کتاب جنبش‏های نوپدید دینی – معنوی(مجموعه مقالات) به اهتمام محمد حسین کیانی و توسط انتشارات پژوهشکده باقرالعلوم(ع) منتشر شده است. این اثر شامل مجموعه مقالاتی است که در باب «جنبش‏های نوپدید دینی- معنوی» در شماره‌های مختلف فصلنامه مطالعات معنوی توسط متخصصان این حوزه نوشته و منتشر شده است.
معرفی کتاب دریای ایمان

معرفی کتاب دریای ایمان

کیوپیت در کتاب خود در پی آن است تا نشان دهد که چگونه با وجود رشد دانش جدید، اعتقادات جزمی دیگر حاصلی ندارد و تفکر انتقادی عصر روشنگری، سرآغاز شالوده شکنی آن بوده است.
معرفی کتاب تجربه‌های عرفانی در ادیان

معرفی کتاب تجربه‌های عرفانی در ادیان

كتاب به بررسي تجربه عرفاني در سنت‌های معنوي بوميان قاره امريكا تايوييسم بوديسم و هندوييسم و مطالعه عرفان مسيحي يهودي و اسلامي...
 معرفی کتاب دین و چشم اندازهای نو

معرفی کتاب دین و چشم اندازهای نو

کتاب حاضر مجموعه‌ای است از هشت مقاله که هرکدام جداگانه و به تفصیل به مسئله دین پرداخته است. هر نویسنده با رویکردی خاص؛ فلسفی، جامعه‌ شناختی و کارکردگرایانه، زوایایی از دین را بررسی کرده...
Powered by TayaCMS