دستور العملى اخلاقى از آیت الله سيد مصطفى خمينى‏ مصطفوى

دستور العملى اخلاقى از آیت الله سيد مصطفى خمينى‏ مصطفوى

ایشان طی یک دستور‌العمل اخلاقى مى‌گويد:

«بدان اى برادرم، دوست عزيز و بزرگوارم، پس از فهم آنچه در اين سطور آمد و بعد از آن كه به علوم عادى آگاه گرديدى و رسوم ظاهرى را برپا داشتى، بايد تلاش بى‌امان را براى رسيدن به برترين مقصد، والاترين هدف، شيرين‌ترين مسلك و دلپذيرترين شيوه پيشه كنى و آن «جان جهان‌شدن» است.

رسيدن به اين مقام والا و بلند، جز با دوركردن پستي‌ها، تيرگي‌ها و حجاب‌هاى مادى و جلب صفات كمال از راه عمل به دستور شرع انور و حركت بر مقتضاى ايمان و كوشش در اجراى فرامين الهى و احكام عملى و قلبى نشايد.

... شگفتا! آيا وجدانت اجازه مى‌دهد، برخوان گسترده‌اش با توان و قدرتى كه او ارزانى داشته، نافرمانى و سركشى كنى؟ آيا مى‌پسندى توان، اراده و حكمت او را در آنچه ناروا شمرده به كارگيرى و بى‌حرمتى روا دارى؟ پناه مى‌بريم به خداى داناى شنوا، از شيطان رانده شده از درگاه خداوند.

... جهاد اكبر را پيشه كن، تا الگويى حق‌نما گردى و مشمول پاداش شهيدان؛ كه در سخنان معصومين (علیهم السلام) آمده است:

... بارالها! طعم عفو، شيرينى آمرزش و رحمت خود را بر ما بچشان، تا از سياهي‌هاى ذلت بيرون بياييم و لباس كفر و نفاق را از تن بدريم. به تو شكوه مى‌بريم كه تو پناه‌گاه هر شكايتى.»

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

اشعار آیت‌الله قاضی درباره توصیه‌های معنوی - عرفانی

اشعار آیت‌الله قاضی درباره توصیه‌های معنوی - عرفانی

مرحوم قاضی گاه و بیگاه بیک باره غیبشان می‌زد و به هر کجا که احتمال می‌دادیم آنجا باشند، به مسجد کوفه و سهله، مراجعه می‌کردیم. ولی ایشان را نمی‌یافتیم. اما پس از چند روز بدون مقدمه پیدا می‌شدند و بار دیگر مجالس بحث‌های اخلاقی ما شروع می‌شد...
نکته ها

نکته ها

Powered by TayaCMS