معرفی کتاب بررسی پیامدهای بازی‌هایی رایانه‌ای

معرفی کتاب بررسی پیامدهای بازی‌هایی رایانه‌ای

نویسنده کتاب بررسی پیامدهای بازی‌هایی رایانه‌ای مرتضی منطقی است. این کتاب توسط انتشارات موسسه فرهنگ و دانش منتشرشده است.

 بازی یکی از نیازهای اساسی کودکان به شمار می‌رود. مهم‌ترین و اساسی‌ترین فعالیت کودک است که در عین سرگرم کردن کودک کارکردهای مهم دیگری را داراست. هر یک از این کارکردها به جنبه‌ای از زندگی کودک مربوط می‌شوند که او را برای ورود به زندگی بزرگ‌سالی آماده می‌سازند. از این لحاظ شرایط بازی، آزادی کودک در بازی، اسباب‌بازی‌های مورد استفاده کودک و مدت‌زمانی که به بازی با کودک اختصاص داده می‌شود و نوع بازی‌هایی که کودک انجام می‌دهد اهمیت شایان توجهی دارد. خیلی از آموزش‌های تربیتی را می‌توان در خلال بازی‌ها به کودک نشان داد و به‌راحتی کودک را در مسیر درست تربیت نمود. همان‌طور که از خلال بازی‌های کودک نیز می‌توان به شرایط عاطفی کودک، احساسات و افکار کودک پی برد. بازی کردن از نخستین و طبیعی‌‌ترین رفتارها در کودکان است. توده مردم این تمایل کودکان را صرفاً دارای کارکردی تفریحی می‌دانند، اما از نظر اسلام و روان‌شناسی بازی کارکردهای اساسی‌تری دارد که نحوه هدایتش می‌تواند نقشی مولد یا مخرب در آینده کودک بازی کند. اکثر روان شناسان بر این باورند که منبع بسیاری از اضطراب‌ها یا خود کم‌بینی‌ها در افراد بزرگ‌سال را می‌توان در ناتوانی و ضعفی یافت که این افراد در کودکی و در حین انجام بازی‌هایی تجربه کرده‌اند که بدون توجه به علایق و توانایی‌های بالقوه و بالفعل به انجام آن‌ها سوق داده‌شده‌اند. بررسی‌های این كتاب بر پایه سه محور اساسی شکل‌گرفته است. در محور نخست با عنوان جهان شگفت بازی‌های ویدیویی ـ رایانه‌ای «ـ با طرح مباحثی چون درگیر ساختن عمیق افراد با بازی، ارضای هیجان جویی جوان، ماجراجویی جوان، روان‌شناسی حاكم بر بازی‌ها و ...ـ گرایش جوانان به بازی‌های كامپیوتری بررسی می‌شود. در محور دوم تأثیر زیستی و روانی ـ اجتماعی بازی‌های الكترونیكی ارزیابی‌شده است. در محور سوم به نقش علمی آموزشی و درمانی بازی‌های ویدیویی ـ رایانه‌ای توجه شده طی آن به تجارب مثبت تحقیقاتی اشاره‌شده كه در ارتباط با نقش علمی ـ آموزشی بازی‌ها یا نقش مشاوره‌ای و درمانی آنها صورت گرفته است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب به دغدغه اصلی خود برای نگارش این کتاب اشاره می‌کند و می‌گوید: «فرزندان چه جایگاهی در زندگی ما دارند؟ تابه‌حال برای فرزندان خود چه کرده‌ایم؟ برای تربیت صحیح آن‌ها چقدر کوشیده ایم؟ برای برطرف کردن مشکلات روحی و روانی آن‌ها چند کتاب مطالعه و با چند نفر متخصص مشاوره کرده ایم؟
معرفی کتاب بازی‌های خلاق 𨍥 بازی برای کودکان 2 سال به بالا)

معرفی کتاب بازی‌های خلاق (365 بازی برای کودکان 2 سال به بالا)

در این مجموعه با نگاه ریشه‌ای به مقوله ورزش و تلفیق آن با آموزه‌های دینی و ارزشی، ضمن ارائه تعریفی از بازی و انواع آن، فوائد این بازی‌ها ارزیابی شده است. همچنین فهرست جالبی از انواع بازی‌ها و نحوه انجام آنها در مدارس تهیه شده است...
 کتاب داستان‌های شگفت‌انگیزی از تربیت فرزند

کتاب داستان‌های شگفت‌انگیزی از تربیت فرزند

این کتاب دربردارنده داستان‌های جذاب و خواندنی و آموزنده در باب مسائل تربیتی است.
معرفی کتاب آموزش مفاهیم دینی (همگام با روان‌شناسی رشد)

معرفی کتاب آموزش مفاهیم دینی (همگام با روان‌شناسی رشد)

این کتاب را آقای ناصر باهنر نوشته و انتشارات چاپ و نشر بین‌الملل آن را منتشر کرده است. کتاب در ۵ فصل نگاشته شده است و نویسنده تلاش می‌کند تا با تکیه‌بر روان‌شناسی رشد، به بررسی مراحل رشد و تکامل درک دینی بپردازد.
Powered by TayaCMS