معرفی کتاب مراحل شكل‌گيري اخلاق در كودك( با تأكيد بر رويكردهاي تحولي)

معرفی کتاب مراحل شكل‌گيري اخلاق در كودك( با تأكيد بر رويكردهاي تحولي)

نویسنده کتاب مراحل شكل‌گيري اخلاق در كودك (با تأكيد بر رويكردهاي تحولي) عبدالعظیم کریمی است. این کتاب توسط انتشارات مؤسسه‌ فرهنگي‌ منادي‌ تربيت‌ منتشر شده است.

كتاب‌ "مراحل‌ شكل‌گيري‌ اخلاق‌ در كودك‌" چگونگي‌ تحول‌ اخلاق‌ در كودكان‌ را با تأكيد بر رويكردهاي‌ تحولي‌ و بر اساس‌ نظريه‌هاي‌ ژان‌ پياژه‌، لورنس‌ كهلبرگ‌، فرويد... مورد بررسي‌ قرار داده‌ است‌. بخش‌ اول‌ اين‌ كتاب‌ را مباحث‌ عمده‌ در"روان‌شناسي‌ رشد كودك‌" تشكيل‌ مي‌دهد و در بخش‌ دوم‌"مباني‌ روان‌شناختی‌ رشد اخلاقي‌" و در بخش‌هاي‌ بعدي‌ "چگونگي‌ اندازه‌گيري‌ شاخص‌هاي‌ رشد اخلاقي‌"، و "روش‌هاي‌ آموزش‌ ارزش‌هاي‌ اخلاقي‌ در كودك‌" به‌ بحث‌ گذاشته‌ شده‌ است‌. در بخش‌ ضميمه‌ اين‌ كتاب‌ نمونه‌هايي‌ از آزمون‌هاي‌ سنجش‌ رشد اخلاقي‌ و روش‌هاي‌ مصاحبه‌ باليني‌ با كودكان‌ و نيز تجربه‌هاي‌ موفق‌ آموزش‌ اخلاقي‌ در ديگر كشورها از جمله‌ ژاپن‌ معرفي‌ شده‌ است‌.

 مطالب این کتاب در سه‌بخشی متفاوت، اما مرتبط با هم تنظیم شده است: در بخش اول قبل از هر چیز به مفاهیم متمایز رشد، تحولی، تکامل و نظریه‌های رشد کودک در حد بیان اجمالی اشاره شده است و سپس مبانی روان‌شناختی اخلاقی در گستره نظریه‌های تحولی‌نگر مورد بحث قرار گرفته است. از این میان نظریه ژان پیاژه".روانشناس و شناخت‌شناس بزرگ معاصر از دو جهت حائز اهمیت است: اول آنکه نظریه پیاژه در باب تبیین تحولی روانی کودک یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین نظریه‌هایی است که تاکنون در روان‌شناسی رشد ارائه‌ شده است. دوم انکه نظریه پیاژه به‌دوراز افراط‌وتفریط‌های محیطی نگرها از یکسو و فطری نگرها از سوی دیگر توانسته است تبیین متعادلی‌تری را از چگونگی تحولی شناختی و اخلاقی بر اساسی تعاملی دوجانبه طبیعت و محیط ارائه دهد. در بخش دوم از منظر روان‌شناسی، رویکردهای مختلف بررسی و مطالعه شکل‌گیری اخلاقی در کودک به بحث گذاشته‌شده است. در این بخشی نمونه‌ای از کاربرد راهبردهای عملی در تشخیصی و ترازیابی مراحلی تحول اخلاقی کودکان با استفاده از آزمونه‌ای پیاژه و کهلبرگ به‌صورت داستان‌های متنوع که طرح کننده معماها و محذورات " مربوط به قضاوت اخلاقی است، ارائه شده است. در کنار این آزمون‌ها روشی بالینی پیاژه برای وارسی دقیقی استدلالی کودکان با روشی القای مخالف نیز معرفی‌شده است. در پایان این بخشی روشی نمره‌گذاری و تبدیل داده‌های کیفی به کمی جهت ارزیابی تحولی اخلاقی در قالب مجموعه‌ای از جداول نمره‌گذاری نشان داده شده است. در بخش سوم، مبانی آموزشی و روش‌های عملی تربیت اخلاقی به اقتضای هر یک از مراحلی همراه با نمونه‌های عینی و مثال‌های کاربردی معرفی‌شده است که از آن میان طرح رده‌های معمای اخلاقی جهت رشد و ارتقای سطوح اخلاقی دانش آموزان به شیوه‌های خودانگیخته و فعالی با تأکید بر حل مسئله ارائه شده است. در پایان کتاب، بخشی به‌عنوان ضمیمه، نمونه‌هایی از آزمون‌ها، پرسشنامه‌ها و داستان‌های اخلاقی برای سنجشی رشد اخلاقی معرفی‌شده است. و درنهایت چکیده‌ای از تجربیات موفقی کشورهای مختلف، در مورد آموزشی اخلاقی در مدارسی ارائه‌ شده است که می‌تواند پهنه وسیعی از شیوه‌های آموزشی ارزشی‌های اخلاقی را پوشش دهد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

معرفی کتاب ارتباط با خداوند در خانواده

معرفی کتاب ارتباط با خداوند در خانواده

نویسنده کتاب ارتباط با خدا، اسدالله طوسی است؛ این کتاب به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) منتشر شد. این کتاب شامل چهار فصل با عناوین، فصل اول، کلیات؛ فصل دوم، توکل؛ فصل سوم، رضا به قضا و قدر الهی؛ فصل چهارم، شکر و سپاسگذاری است.
معرفی کتاب تربیت دینی و جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات

معرفی کتاب تربیت دینی و جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات

نویسنده کتاب تربیت دینی و جهانی‌شدن اطلاعات و ارتباطات سید مهدی سجادی است. این کتاب توسط انتشارات دانشگاه تربیت مدرس منتشرشده است. این کتاب شامل 5 فصل است.

پر بازدیدترین ها

معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب به دغدغه اصلی خود برای نگارش این کتاب اشاره می‌کند و می‌گوید: «فرزندان چه جایگاهی در زندگی ما دارند؟ تابه‌حال برای فرزندان خود چه کرده‌ایم؟ برای تربیت صحیح آن‌ها چقدر کوشیده ایم؟ برای برطرف کردن مشکلات روحی و روانی آن‌ها چند کتاب مطالعه و با چند نفر متخصص مشاوره کرده ایم؟
 کتاب داستان‌های شگفت‌انگیزی از تربیت فرزند

کتاب داستان‌های شگفت‌انگیزی از تربیت فرزند

این کتاب دربردارنده داستان‌های جذاب و خواندنی و آموزنده در باب مسائل تربیتی است.
معرفی کتاب بازی‌های خلاق 𨍥 بازی برای کودکان 2 سال به بالا)

معرفی کتاب بازی‌های خلاق (365 بازی برای کودکان 2 سال به بالا)

در این مجموعه با نگاه ریشه‌ای به مقوله ورزش و تلفیق آن با آموزه‌های دینی و ارزشی، ضمن ارائه تعریفی از بازی و انواع آن، فوائد این بازی‌ها ارزیابی شده است. همچنین فهرست جالبی از انواع بازی‌ها و نحوه انجام آنها در مدارس تهیه شده است...
معرفی کتاب آموزش مفاهیم دینی (همگام با روان‌شناسی رشد)

معرفی کتاب آموزش مفاهیم دینی (همگام با روان‌شناسی رشد)

این کتاب را آقای ناصر باهنر نوشته و انتشارات چاپ و نشر بین‌الملل آن را منتشر کرده است. کتاب در ۵ فصل نگاشته شده است و نویسنده تلاش می‌کند تا با تکیه‌بر روان‌شناسی رشد، به بررسی مراحل رشد و تکامل درک دینی بپردازد.
معرفی کتاب کلیدهای پیشگیری و مقابله با اعتیاد در نوجوان و جوان

معرفی کتاب کلیدهای پیشگیری و مقابله با اعتیاد در نوجوان و جوان

خواننده با مطالعه این کتاب اطلاعات زیادی درباره علایم مصرف مواد و تاثیر آن بر فرد و خانواده بدست می‌آورد و با ویژگی‌های شخصیتی که می‌تواند نشانگر تاثیر‌پذیری احتمالی جوان و نوجوان باشد و تقویت مقاومت‌پذیری نوجوان و نیز آگاه کردن آنها از موارد قانونی آشنا می‌شود.
Powered by TayaCMS