معرفی کتاب تربیت دینی کودک و نوجوان؛ نکته‌ها و روش‌ها

معرفی کتاب تربیت دینی کودک و نوجوان؛ نکته‌ها و روش‌ها

نویسنده کتاب تربیت دینی کودک و نوجوان؛ نکته‌ها و روش‌ها مریم ادیب است. در این کتاب آمده است که کودک به مانند نهال نورسی است که برای رشد کردن به یک باغبان ماهر، به زمین خاص و مقدار معینی نور و آب و سایه و آفتاب نیازمند است. هر کودکی نیز تحت شرایط و اوضاع مناسب، به دستان یک مربی توانا و با ویژگی‌های خاصی رشد می‌کند، هرگاه این زمینه‌ها فراهم گردد، وی همچون نهالی پس از روئیدن به مرحله شکوفایی می‌رسد. از مهم‌ترین مسائل یک جامعه تربیت کودکان آن جامعه است، چراکه آینده جوامع به دستان کودکان آن است. اهمیت موضوع تعلیم و تربیت تا به آن حد است که پیامبران و اولیای دین به‌عنوان هادیان جوامع، همواره سرچشمه سعادت و رستگاری بشر را در این عرصه جست‌وجو کرده‌اند. روشن است که هر فردی نمی‌تواند شایستۀ احراز مقام تربیت کودک باشد. همچنین هر روشی نمی‌تواند به‌عنوان روشی مفید در این عرصه باشد. کتاب «تربیت دینی کودک و نوجوان» نوشته مریم ادیب، به‌عنوان کتاب کار برای والدین و مربیان، کتابی است سودمند در امر تربیت دینی فرزندان مسلمان ایران زمین. مهم‌ترین هدف این کتاب پرورش مربیانی توانمند و آگاه در عرصه تربیت کودک است. مطالب کتاب در شش فصل تنظیم شده است که حاوی عناوین ذیل است: تعاریف و اصول، اهمیت ارتباط با قرآن، مطلوب‌ها و آسیب‌ها در رفتار مربیان، روش‌ها و نکته‌ها در همراهی با کودک، همراهی با نوجوان، و نکته‌هایی از اساتید. در این فصول مطالب مفیدی در امر تربیت دینی گنجانده شده است. مطالبی مثل بحث آموزش قرآن، سن شروع تربیت دینی، روش‌های مناسب برخورد با کودک و . . .. خوانندگان کتاب با توجه به نیازشان می‌توانند به مطلب مورد علاقه خود رجوع کنند. در بیان مطالب کتاب از آیات نورانی قرآن کریم و روایات گوهربار اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام بسیار استفاده‌شده است. این کتاب همچنین از بیانات اساتید فن مخصوصاً در فصل آخر کتاب با عنوان نکته‌هایی از اساتید، بهره برده است. بیانات اساتیدی مثل حضرت آیت‌الله جوادی آملی، استاد شهید مطهری، استاد عبدالعظیم کریمی، استاد حجت‌الاسلام دهنوی، استاد غفرانی و استاد جمشیدیان.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

 کتاب داستان‌های شگفت‌انگیزی از تربیت فرزند

کتاب داستان‌های شگفت‌انگیزی از تربیت فرزند

این کتاب دربردارنده داستان‌های جذاب و خواندنی و آموزنده در باب مسائل تربیتی است.
معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب به دغدغه اصلی خود برای نگارش این کتاب اشاره می‌کند و می‌گوید: «فرزندان چه جایگاهی در زندگی ما دارند؟ تابه‌حال برای فرزندان خود چه کرده‌ایم؟ برای تربیت صحیح آن‌ها چقدر کوشیده ایم؟ برای برطرف کردن مشکلات روحی و روانی آن‌ها چند کتاب مطالعه و با چند نفر متخصص مشاوره کرده ایم؟
معرفی کتاب بازی‌های خلاق 𨍥 بازی برای کودکان 2 سال به بالا)

معرفی کتاب بازی‌های خلاق (365 بازی برای کودکان 2 سال به بالا)

در این مجموعه با نگاه ریشه‌ای به مقوله ورزش و تلفیق آن با آموزه‌های دینی و ارزشی، ضمن ارائه تعریفی از بازی و انواع آن، فوائد این بازی‌ها ارزیابی شده است. همچنین فهرست جالبی از انواع بازی‌ها و نحوه انجام آنها در مدارس تهیه شده است...
معرفی کتاب روان‌شناسی تربیتی

معرفی کتاب روان‌شناسی تربیتی

در این کتاب، روان‌شناسی به‌عنوان علمی که جنبه‌های مختلف رفتار آدمی و ارتباط آن‌ها را باهم مورد بحث قرار می‌دهد، معرفی شده است. ضمن بررسی جنبه‌های مختلف رفتار و عوامل مؤثر در رشد هر جنبه آنچه را که مربیان باید انجام دهند بیان‌شده است.
Powered by TayaCMS