معرفی کتاب روان‌شناسی تربیتی

معرفی کتاب روان‌شناسی تربیتی

نویسنده کتاب «روان‌شناسی تربیتی» دکتر علی شریعتمداری است که توسط انتشارات امیرکبیر منتشرشده است.

در این کتاب، روان‌شناسی به‌عنوان علمی که جنبه‌های مختلف رفتار آدمی و ارتباط آن‌ها را باهم مورد بحث قرار می‌دهد، معرفی شده است. ضمن بررسی جنبه‌های مختلف رفتار و عوامل مؤثر در رشد هر جنبه آنچه را که مربیان باید انجام دهند بیان‌شده است.

در كتاب حاضر، نخست، روان‌شناسی تربیتی معرفی گردیده است به‌تصریح كتاب: روان‌شناسی تربیتی شاخه‌ای از روان‌شناسی است كه به آموزش و یادگیری در موقعیت تعلیم و تربیت اختصاص‌یافته است علم و تمرین هردو نقش مهمی در روان‌شناسی تربیتی دارند. دانش مربوط به حوزه‌های علمی این رشته از نظریه و پژوهش ناشی از كار روان‌شناسان تربیتی و هم‌چنین تجارب علمی معلمان استخراج‌شده‌اند".

سپس، ضمن بیان نظریه‌های معاصر، رویكرد ساختارگرایی اجتماعی بررسی‌شده است. در ادامه، مطالبی درباره‌ی كودكان استثنایی تحت عناوینی همچون "عقب‌ماندگی ذهنی"، "اختلالات زبان و گفتار"، "ناتوانی‌های یادگیری" و "موضوعات آموزشی مربوط به كودكان مبتلابه ناتوانی" بازگو گردیده، هم‌چنین، رویكردهای یادگیری در آغوش همراه با مثال‌هایی عملی تشریح شده است.

"برانگیختن شاگردان برای یادگیری"، "اداره كردن كلاس"، "آزمون‌های استانداردشده و آموزش" و "سنجش یادگیری دانش‌آموزان" مباحث بعدی كتاب هستند.

سرفصل‌های اصلی کتاب عبارت است از: موضوع و فایده روان‌شناسی، مکتب‌های روان‌شناسی، وراثت و محیط، رشد، خانواده و تاثیر آن در رفتار بچه، گروه همسن و تاثیر آن بر رفتار بچه، رفتار دفاعی، یادگیری، حافظه، دقت، تفکر، هوش، ارزش سنجی، انضباط، شخصیت آمده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

آسیب شناسی فضای مجازی و خانواده؛ تهدیدها و چالش‌ها

آسیب شناسی فضای مجازی و خانواده؛ تهدیدها و چالش‌ها

در این پژوهش نگارندگان به بررسی مهمترین آسیب های فضای مجازی و تأثیرات آن بر خانواده ها پرداخته و راهكارهايي جهت مقابله و كاهش تهديدات اينترنتي در ابعاد اجتماعی، فرهنگي، آموزشی و ... ارايه می شود...
تربيت ديني چيست؟

تربيت ديني چيست؟

معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

معرفی کتاب تربیت دینی فرزندان

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب به دغدغه اصلی خود برای نگارش این کتاب اشاره می‌کند و می‌گوید: «فرزندان چه جایگاهی در زندگی ما دارند؟ تابه‌حال برای فرزندان خود چه کرده‌ایم؟ برای تربیت صحیح آن‌ها چقدر کوشیده ایم؟ برای برطرف کردن مشکلات روحی و روانی آن‌ها چند کتاب مطالعه و با چند نفر متخصص مشاوره کرده ایم؟
تأثیر بازی رایانه‌ای بر دانش آموزان

تأثیر بازی رایانه‌ای بر دانش آموزان

مخرب‌ترین بازی‌های تصویری بازی‌هایی هستند که تصاویر آن‌ها به‌طور مکرر بر صفحه ظاهر می‌شوند و کودک باید به تمام تصاویری که از برابر چشم وی می‌گذرند شلیک کند. لذا توصیه می‌شود ازاین‌گونه بازی‌ها کمتر در دسترس کودک قرار گیرد.
خانواده از منظر پیامبر اسلام (ص)

خانواده از منظر پیامبر اسلام (ص)

رهنمودهای اخلاقی پیامبر اعظم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله درباره خانواده
Powered by TayaCMS