از حرف تا عمل

از حرف تا عمل

در زمان پيغمبر اكرم (ص)، طفلى بسيار خرما می‌خورد. هر چه او را نصيحت می‌کردند كه زياد خوردن خرما ضرر دارد، فايده نداشت. مادرش تصميم گرفت او را به نزد پيغمبر صلّى الله عليه و آله بياورد تا او را نصيحت كند. وقتى او را به حضور پيغمبر آورد، از پيغمبر خواست تا به طفل بفرمايد كه خرما نخورد، اما آن حضرت فرمود: (امروز برويد و او را فردا دوباره بياوريد).

روز ديگر زن به همراه فرزندش خدمت پيغمبر صلّى الله عليه و آله حاضر شد. حضرت به كودك فرمود كه خرما نخورد. در اين هنگام زن، كه نتوانست كنجكاوى و تعجب خود را مخفى كند، از ايشان سؤال كرد: (يا رسول‌الله، چرا ديروز به او نفرموديد خرما نخورد؟)

حضرت فرمود: (ديروز وقتى اين كودك را حاضر كرديد، خودم خرما خورده بودم و اگر او را نصيحت می‌کردم، تأثیری نداشت).

امام صادق علیه‌السلام فرمود: (به‌راستی هنگامی‌که عالم به علم خود عمل نكرد، موعظه او در دل‌های مردم اثر نمی‌کند، همان‌طور كه باران از روى سنگ صاف می‌لغزد و در آن نفوذ نمی‌کند.)

منبع: كتاب صد حكايت تربيتى، به قلم مرتضى بذرافشان

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

اثر تربيت در كودك

اثر تربيت در كودك

نظم و برنامه ریزی (تربیت فرزند)

نظم و برنامه ریزی (تربیت فرزند)

من بچه را چه طوری تربیت کنم تا منظم شود و روی برنامه پیش برود! شما خودتان را منظم کنید، بچه خودش خودبه‌خود منظم می‌شود.
حریم و حرمت (تربیت فرزند)

حریم و حرمت (تربیت فرزند)

سعی کنید بین شما و بچه شما یک رودربایستی وجود داشته باشد و این رودربایستی را سعی کنید حفظ شود. خجالت و شرم حضوری را حتماً در میان داشته باشید و در این صورت اگر حرکت ناخوشایندی از او دیدید به او مستقیماً نگویید...
قاطعیت (قاطعیت در اصلاح اخلاق فرزند)

قاطعیت (قاطعیت در اصلاح اخلاق فرزند)

در بعضی اخلاقیات بچه‌ها، گاهی فسادی پیش می‌آید و این پیش میرود و مادر باید قاطعیت داشته و جراحی کند، مثلا می‌بیند فرزندش دیرآمده و در وسایل او عکس و علایمی میبیند که...
سعادت در رحم مادر

سعادت در رحم مادر

Powered by TayaCMS