گزارش اولین نشست از سلسه نشست‌های جنبش‌های نوپدید معنوی

گزارش اولین نشست از سلسه نشست‌های جنبش‌های نوپدید معنوی

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام، آقای محمد حسین کیانی – مدیرگروه جنبش‌های نوپدید معنوی و سردبیر فصلنامه مطالعات معنوی - ضمن اعلام گزارش از روند برگزاری سلسله نشست‌هایی پیرامون جنبش‌های نوپدید معنوی، چنین گفت: گروه جنبش­های معنوی پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام حدود پنج سال است که به صورت فعال شروع به کار کرده و حدود شش کتاب و سه فصلنامه و چندین طرح و همایش را در دست اجراء دارد، از جمله طرح‌ها‌ی‌ گروه، می‌توان به پروژه­ جدیدی به‌نام «معنویت‌پژوهی معاصر» اشاره کرد. این پروژه به‌صورت سلسله نشست‌ها اجرا خواهد شد و بحمدالله با پی­گیری­های مکرر کادر اجرایی گروه، حدود یک ماه است که فرایند ابتدایی آن آغاز شده و بعد از روند تصویب ابتدایی طرح، اولین جلسه آن نیز برگزار شد. هدف این سلسله نشست‌ها عبارت است‌از:

  1. شناسایی جنبش‌های مطرح و تاثیر‌گذار در حوزه فرهنگی ایران و نقد و بررسی آنها توسط اساتید صاحب‌نظر؛
  2. بررسی راهکارهای مقابله با این پدیده‌ها و همچنین ارائه‌ی راهکارهای مواجهه و هم‌افزایی آن راهکارها؛
  3. با توجه به اینکه در سالیان گذشته اغلب راهکارهای مقابله جنبه سلبی داشته و در بیان نقاط قوت معنویت اسلامی - در رابطه با ادعای مربوطه - غفلت شده است، از دیگر اهداف سلسله نشست‌ها، می‌توان به بیان نقاط قوت و جذاب معنویت اسلامی اشاره کرد؛
  4. تهیه رساله‌ای جامع پیرامون راهکارها و نحوه‌ی مقابله با جنبش‌های نوپدید معنوی.

امید است که توانسته باشیم با استطاعات اندک خود، قدمی در راستای اعتلای آرمان­های انقلاب و فرمایشات مقام معظم رهبری برداشته باشیم؛ ان‌شاءالله.

لازم به ذکر است که اولین جلسه در تاریخ 94/12/18 در پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام برگزار شد. در این جلسه جناب حجت الاسلام حمیدرضا مظاهری‌سیف مقاله خود تحت عنوان «نظریه جذب و راهکارهای مواجه با آن» را ارائه کردند. سپس جناب حجت‌الاسلام دکتر محمدجواد رودگر، حجت‌الاسلام حسین عرب، دکتر حسین قشقایی، دکتر ابوالقاسم جعفری و محمد حسین کیانی به ارائه نظرات و تکمیل بحث پیرامون راهکار مقابله پرداختند.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

فراخوان مقاله فصلنامه آیت بوستان

فراخوان مقاله فصلنامه آیت بوستان

از همه اهالی قلم و نویسندگان اندیشمند درخواست می گردد، که با ارسال مقاله با رویکردی پژوهشی پیرامون ابعاد مختلف معارف حسینی ما را مورد حمایت قرار دهید...
گفتگو با عوامل ساخت برنامه تلوزیونی "حدیث سرو "

گفتگو با عوامل ساخت برنامه تلوزیونی "حدیث سرو "

عوامل «حدیث سرو» از دشواری‌های تولید مستند بازسازی درباره زندگی علما گفتند، اینکه شاگردان آنها سِر نگه دار هستند و آرزوی عوامل همواره این بوده که یکی‌ از آنها لب به سخن گشوده و از پرده نشینی به درآید.
فراخوان فصلنامه مطالعات معنوی

فراخوان فصلنامه مطالعات معنوی

فصلنامه علمی ـ تخصصی «مطالعات معنوی» به بررسی معنویت در دوران معاصر می‌پردازد،
پیامد های ازدواج سفید برای دختران

پیامد های ازدواج سفید برای دختران

آنهایی که بیشتر متضرر می شوند، دختر ها هستند زیرا در فرهنگ ما یک پسری که یک تجربه جنسی غیر متعارف داشته و موفق به ازدواج نشود، سراغ گزینه بعدی می رود ولی برای دخترها این موضوع خیلی سنگین است و از نظر روانشناسی اگر دختر تنوع طلب و علاقه مند به روابط متتعدد و متنوع باشد یک رفتار بیمارگونه است.
Powered by TayaCMS